در صدد هستیم شالوده ای را که به همتِ جمعی پی می نهیم، بر معیارهایِ استواری نسج یابد که نمایان گرِ خرد و مدارا باشد، نه تعصب و مدعا. چنان که در بیان انگیزه های ما از گشایش این مجال به میان آمد در این وبلاگ، مبنا را بر مبانی تعامل و گفتگو نهاده ایم و امید داریم که تا هر زمان که این کار را به راه می بریم بر این اصول وفادار و استوار بمانیم. و از مهم ترین ارکانِ بایسته ی پویش در مسیرِ فرهنگ و اندیشه، خردِ جمعی و اعتقاد و اعتماد بر اصول بنیادین خردورزی و پایبندی به مکانیزمِ ابطال پذیری و عدمِ قطعیت است.

بدیهی است که خردِ جمعی، همت جمعی را طلب می کند تا راهیان را بر راه نگه دارد. قوانینی که در ذیل می آید، تردیدی نیست که تنها بنیانی دست کم است که جز به مددِ همراهی راه به سویی نبرد و همین دست مایه، گرچه بر اساس تحقیق و گفت و گو، نطفه یافته، اما مبرا از نقصان و بی نیاز از اصلاح نیست. لذا این قوانین که وبلاگ وهومن بر پایه ی آن سودایِ جذبِ اندیشه های صائب و جویندگانِ شاهراه ها ( و از جهتی البته کوره راه های) فرهنگ را در سر دارد، به رایِ صاحب نظران گشوده است و بر مبنایِ نقد و نظری که در مسیرِ پویش خود به صلاح بیند، خود را پالایش می کند.

بر اساس مرام نامه وبلاگ، که خط مشی مسیرِ پیش روی است، قوانینی در پی می آید که در هماهنگی با آن رویه، نظام یافته است. بخش هایی از این نکات متوجه نویسندگان وبلاگ است و قسمتی نیز به مخاطبان و کاربران که آرای خویش را در ذیل مطالب به یادگار می گذارند اختصاص می یابد. لذا، تقاضای ما آن است که پیش از فعالیت در فضایِ این محیط جمعی و جامعه ی حقیقی، این قوانین را مورد مطالعه قرار دهیم تا بر اساس نظامِ مراعات متقابل و اصول مورد پذیرش عام، دیگر آن چه بماند صمیمیت باشد و مرافقت به فضل الاهی.

حقوق مؤلفان

۱- وبلاگ وهومن بر هر اثری که واجدِ نگاهی بدیع در عرصه اندیشه، فرهنگ و هنر بوده و در کنار برخورداری از مؤلفه های بومی (چه در عرصه زبان و ساختار و چه در حیطه محتوا) دارای انگاره ها و فرانمودی جهانشمول باشد، گشوده و پذیرا است.

۲- از ارسال آثار نویسندگانِ دیگر چه با اجازه و چه بدون آن اجتناب کنید و بدیهی است که به علت عدم وجود مکانیزمی جهت سنجش هویت خالقان آثار، ما اصل را بر اعتماد به فرستنده اثر قرار می دهیم و از این بابت مسئولیتی متوجه گردانندگان وبلاگ نیست. اگر چه به محضِ اطلاع از جعلِ نام، اقدامات لازم به عمل خواهد آمد و در صورتِ حصول اعتراضیه از صاحبان اثر، اولویت خود را بر بازتابِ آن به طریقی شایق قرار خواهیم داد.

۳- از ارسال آثار منتشر شده در سایر رسانه ها و نشریات، چه آنلاین و چه کاغذی خودداری نمایید. به واسطه وجود قوانین متفاوت در نشریات مختلف در موضوع کپی رایت و حق انتشار، همّ خود را بر احترام به فعالیت تمام کوشندگان عرصه فرهنگ قرار داده و به همین سبب از بازنشرِ آثاری که وضعیت مالکیت مادی و معنوی آن بر ما پوشیده است معذوریم.

۴- وبلاگ وهومن همچنین از انتشارِ آثاری که ناقضِ قوانین موضوعه کشور در زمینه تولید آثار فرهنگی باشند و آثاری که قوانین مدنی و اساسی را نادیده می انگارند معذور است.

۵- اندیشه ها و عقاید و مطالبِ مطرح شده در آثار انتشار یافته، متعلق به خالقان آثار بوده و مبینِ نظر صاحبان وبلاگ نیست و در صورت بروز دعاوی، مسئولیتی بر ذمه گردانندگان آن نیست و وبلاگ به شکل بی طرفانه ای به رفع مشکل همت خواهد گمارد.

قوانین ارسال اثر

یک – در دو سطح، امکان ارسال اثر برای سایت وجود دارد. یکی به عنوان نویسنده مهمان که فارغ از ثبت نام در سایت می تواند از طریق صفحه ارسال مطلب، اثر خود را فرستاده تا در صورت تأیید توسط دبیران بخش مربوطه، در بروزرسانی بعدی سایت منتشر گردد. به کاربرانی که کارآیی و صلاحیت شان جهت همکاری توسط دبیران مربوطه تأیید گردد کد دعوتنامه جهت ثبت نام به عنوان نویسنده همکار اختصاص خواهد یافت.

سطح دوم نیز مربوط به نویسندگان همکار است که قادرند از پنل مخصوص خود به ویرایش و ارسال آثار خود مبادرت کنند. آثار این دسته از نویسندگان نیز بدون نیاز به تأیید در نوبت انتشار قرار می گیرد و پس از بازبینی منتشر می گردد.

دو – نویسندگان مهمان برای ارسال هر اثر، می بایستی در باکس های مربوطه، مشخصات واقعی خود را وارد نمایند. همچنین برای ارسال اثر از طریق ایمیل، حتما بایستی فایل وردِ متن مورد نظر را ضمیمه ایمیل خود کرده و در کادر موضوع ایمیل، قید کنند که اثر مربوط به کدام بخش سایت می باشد و مشخصات خود را نیز در متن ایمیل و یا متن اثر وارد نمایند.

سه – نویسندگان فعال در عرصه فضای فرهنگی کشور، می توانند با ارسال ایمیلی، مشخصات خود و نشانیِ سه نمونه از آثار منتشر شده ی خود را اعلام نمایند. در صورت تأیید، کد دعوتنامه طی ایمیلی برایشان ارسال می گردد.

چهار – در صورت ارسال ترجمه، لازم است که متن اصلی به زبان مرجع به همراه مشخصات کامل متن اصلی، از قبیل نام نویسنده و منبع ذکر گردد.

پنج – برای ارسال مقاله های پژوهشی نیز، رعایت نکات زیر لازم است: مطلب، شامل چکیده محتوا، کلیدواژه ها، پی نوشت و فهرست منابع باشد. معیارهای علمی و فنی در نگارش مقاله لحاظ شده باشد و واجد نتیجه گیری مستدل و روشن باشد. در صورت مفصل و حجیم بودن مقالات، صاحب اثر باید آن را به چند بخش کوتاه تر تقسیم کرده به شکلی که انتشار هر بخش مجزا، به تنهایی نیز قابل فهم و منسجم باشد. البته کل مقاله را می توان در یک فایل ارسال کرد.

شش – وهومن در ویرایش آثار ارسالی (به جز شعر و داستان) به شکلی که به محتوا و شاکله ی آثار لطمه ای وارد نگردد آزاد است. در غیر این صورت، اثر به نویسنده جهت انجام اصلاحات و رفع ایرادات ویرایشی بازگشت داده خواهد شد.

حریم خصوصی و مقررات عام

۱-  از آن جایی که یکی از اهداف وبلاگ در آینده، ایجاد مکانیزمی جهت ارتباط و تعاملِ پویا، میان نویسندگان و خالقان آثار پیرامونِ موضوعات و متونِ انتشار یافته و همچنین ارتباط مستقیم مخاطبان با نویسندگان و پدید آوردن فضایی در جهتِ بحث و نقد و نظر میان کلیه مخاطبان است، بدیهی است که مراعاتِ آداب و مقررات گفتگو و مباحثه بسیار حائز اهمیت است.

۲- برای نویسندگان وبلاگ و همچنین اعضای وبلاگ امکانِ ویرایش کامنت ها تا زمان معینی وجود دارد. اما توصیه ما این است که در نگارش نظرات حداکثر دقت به کار گرفته شود. ضمن آن که وهومن، در ویرایشِ نظرات و تصحیح ایرادات نگارشی و همچنین حذفِ بخشی از نظر و یا کل آن آزاد است.

۳- نظراتِ مطرح شده توسط کاربران عقیده ی شخصی آنهاست و مسئولیتی از این حیث متوجه گردانندگان وبلاگ نیست. وبلاگ وهومن برای تمامی نظرات و عقاید به یک میزان ارزش و احترام قائل است و کوشش ما این است که تا جای ممکن هیچ نظری را حذف نکنیم مگر آن که مقررات و آداب مربوط به درج نظر در آن رعایت نشده باشد.

۴- از ارسال اسپم، نظرات حاوی لینک های تبلیغی، پیام و ایمیل های توهین آمیز به نویسندگان وبلاگ خودداری نمایید. وهومن این حق را برای خود محفوظ می دارد که در صورت صلاحدید نسبت به بلاک کردن هر کدام از کاربران اقدامات لازم را به عمل آورد.

۵- صفحه شخصیِ هر نویسنده در وبلاگ، حریم خصوصی اوست. مراعات این حریم خصوصی و پرهیز از خدشه دار کردن آن از جانب کاربران الزامی است. در صورتی که هر نویسنده ای مایل باشد می تواند ایمیلی را جهت دریافت نظرات و مطالب مخاطبان اختصاص داده و آن را در پیج خود درج کند. توصیه ما به مخاطبان این است که پس از راه اندازی امکان پیام و گفتگوی خصوصی با نویسندگان، از آن، جهتِ ارتباط با نویسندگان استفاده کنند و از ارسال ایمیل به نویسندگان وبلاگ جز در موارد ضروری مثلا برای انتقال مطالب، خودداری نمایند.

۶- از ارسال مطالب و نظراتِ غیر مرتبط با موضوع، دور از شأن و خط مشی فرهنگی سایت و سخنان تحریک آمیز، سیاسی و جهت دار خودداری نمایید.

۷- صفحه قوانین و مقررات ممکن است پس از راه اندازی مکانیزم ها و بخش های تازه در وبلاگ، به روز شده و مواردی به آن افزوده گردد. در این صورت از طرق پیش بینی شده این امر به کاربران اطلاع رسانی شده و از ایشان دعوت می شود که دوباره این صفحه را مورد دقت و مطالعه قرار دهند.

با سپاس از حسن توجه شما

وهومن بلاگ